lagaluga

İstanbul, simit, ince belli bardakta çay…

Posted on: 17 Ara 2009

Turizmde simit atağı
İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü, ”Simidi İstanbul’da yemek güzeldir” sloganıyla geleneksel İstanbul simidini özendirme kararı aldı.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili’nin başkanlığında Un-İş Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sami Özdemir, Simit Sarayı Genel Müdürü Aykut Okutur, Yücel Simit Pazarlama ve Satış Müdürü Yılmaz Yücel, Simit Projesi tezi sahibi Asude Şengül ve turizmci Mehmet Ata Tansuğ Alay Köşkü’nde bir araya geldi.

Simidin turizmle nasıl ilişkilendirileceğinin tartışıldığı toplantıda, bazı kararlar alındı. Buna göre, simitle ilgili yapılacak belgesel simit satılan mekanlarda gösterilecek.

Yabancı dillerde, simidi tanıtan bir broşür hazırlanarak, turizm danışma büroları ve oteller gibi yerlerde dağıtımı sağlanacak.

Otellerdeki ”kafe-break”lerde ürün olarak simidin yer alması sağlanacak. Simidin yanında içecek olarak öncelikle ince belli cam bardakta çay servis edilecek. Simidin çayın yanı sıra şurup ve ayranla ikram edilmesi önerilecek. Simit gazlı içeceklerle tavsiye edilmeyecek.

Simit için ”coğrafi işaret tescil belgesi” alınmasına yönelik çalışma yapılacak.

Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, küresel ekonomik krizin yayıldığı bir dönemde simit ve çay menülerinin öne çıkmasıyla dünyada yayılma şansının arttığını belirterek, İstanbul’un geleneksel simidini öne çıkararak, alınan kararları uygulamaya koymaya gayret edeceklerini kaydetti.

Bilgili, ”Simidi İstanbul’da Yemek Güzeldir” sözünü bir turizm sloganı olarak yaygınlaştırma çabası içinde olacaklarını vurguladı.

AA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: